Vitaminler, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi adına önemlidir. Öyle ki fonksiyonların sürdürülmesinde her vitaminin üstlendiği görevler farklılık gösterir. Bazı vitaminler enfeksiyonlara karşı direnç oluştururken bazıları ise sinir sağlığının korunmasını sağlar. Beslenme düzeninizi sağlıklı bir şekilde düzenlemek, bahsedilen vitaminlerin yeterli oranda alınabilmesi adına önemlidir. ‘’ Vitamin eksikliği durumlarında mukokutanöz değişiklikler meydana gelir ve bu durum altta yatan hastalığın klinik tanısında yardımcı olabilir. 

Vitaminlerin keşfi, sağlık ve hastalık üzerine elde edilen büyük bir başarıdır. Casimir Funk vitamin terimini ilk olarak 1912 yılında kullanmış, bu süreç dokuzuncu yüzyılın başlarına denk gelip yirminci yüzyılın ortalarında ise son bulmuştur. 

Vitaminler gibi mineraller de vücut fonksiyonlarına yardımcı olan etmenlerdendir. Vücudumuzun çalışması için ihtiyaç duyduğumuz mineraller, bir tür elementtir. Bu elementlerden kalsiyum ve magnezyuma büyük oranda ihtiyaç duyarken florür gibi minerallere daha az gereksinim duyabiliriz.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

Vitamin eksikliği belirtileri her vitamin türünde farklı şekillerde karşımıza çıkmakla birlikte genel hatlarıyla şu şekildedir:

 •  Halsizlik
 •  Dilde ve ağız kenarında yara oluşumu
 •  İştah kaybı
 •  Bağışıklık sisteminde zayıflık
 •  Kemik ve kas ağrıları
 •  Çocuklarda gelişim bozukluğu
 •  Diş eti çekilmeleri ve diş eti rahatsızlıkları
 •  Kansızlık
 •  Hastalıklara karşı direnç kaybı, sık hastalanma
 •  Ciltte ve saçta kuruluk, saç dökülmeleri
 •  Yaraların geç iyileşmesi

Vitamin Eksikliği Neden Olur ?

Vitamin eksikliği nedenleri bahsi geçen vitamin türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunlardan en sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

Beslenme: Diyet olarak da adlandırabileceğimiz beslenme vitamin eksikliklerinin başta gelen nedenlerindendir. Vitamin açısından zengin besinleri tüketmeyen bireylerde zaman içerisinde vitamin eksikliği görülebilir. Bu durum hemen hemen herkeste görülebilecek durumdur ve beslenme eksikliği düzeltilemiyor ise takviyelerle gerekli vitaminlerin vücuda alınması gerekmektedir.

Pernisiyöz anemi: Vücudun bağışıklık sistemi üzerinde yıkıcı etkiler bırakan pernisiyöz anemi, B-12 vitaminin alınmasına rağmen bağırsaklar tarafından emilmesini engelleyen bir tablodur.

Bağırsak rahatsızlıkları: Çölyak ve Crohn hastalıkları birtakım vitaminlerin vücut tarafından emilmesini engellemektedir.

Mide ameliyatı: Bağırsak veya midenin bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması, vitamin eksikliklerinin başta gelen nedenlerinden biridir. Nitekim bu işlemler sonucunda B-12 vitamininin emilimi ciddi oranda azalabilmektedir.

Vitamin Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Vitamin eksikliği sağlık personelleri tarafından uygulanan birtakım tetkikler sonucunda saptanabilir. Bu nedenle vitamin eksikliği belirtileri gösteren bireyler mutlaka bir sağlık taramasından geçmeli ve olası vitamin eksikliğinin altta yatan nedenleri de süreç içerisinde incelenmelidir.

Evde Vitamin Paketi Nasıl Uygulanır?

Evde vitamin paketi, profesyonel sağlık ekipleri tarafından uygulanır ve herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmenize gerek kalmaz. Sağlık ekipleri kolunuzdaki bir damardan (ven) alınan kan numunesi üzerinde çalışır ve sonuçlar hakkında sizi bilgilendirir.

Vitamin Paketi Fiyatı Nedir?

Nova Clinic vitamin paketi hakkında detaylı bilgi almak için 0850 755 90 33 hattından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Vitamin Paketi Hangi Bölüm veya Poliklinikte Yapılır?

Vitamin paketi profesyonel sağlık ekiplerimiz tarafından evde hizmet vermektedir. Elde edilen tetkiklerin ardından ilgili bölüme yönlendirme sağlanmaktadır.

 

 

İçerdiği Testler

●    VİTAMİN B6

●    VİTAMİN A

●    VİTAMİN B12 – ACTİVE

●    VİTAMİN C

●    VİTAMİN B2

●    BETA-CAROTENE

●    VİTAMİN E – ALPHA TOCOPHOROL

●    VİTAMİN B1

●    VİTAMİN D(25 OH VIT D3)

Bilgi almak için 0850 755 90 33 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Vitamin Paketi Bilgi Formu