Unutkanlık, geçici veya kalıcı olarak görülebilen bir hatırlama başarısızlığıdır. Unutkanlığa vücuttaki herhangi bir rahatsızlık neden olabileceği gibi yaşlanmaya bağlı olarak da meydana gelebilir. Bununla birlikte unutkanlık yaşandığı durumlarda bireylerin bilgileri hatırlamakta güçlük çekmeleri ve yeni şeyler öğrenmekte zorlanmaları olasıdır.

Unutkanlık Neden Olur ?

Uyku eksikliği: Uyku eksikliği; dikkat dağınıklığı ve unutkanlığın başta gelen nedenlerinden biridir. Gün içerisinde yeterli düzeyde dinlememe ruh hali değişiklikleri ve kaygıya neden olabilir. Bu durum da çoğu zaman hafıza üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

İlaç kullanımıUnutkanlık nedenleri arasında sıklıkla karşılaşılan etkenlerden biri de ilaç kullanımıdır. Bazı tansiyon ilaçları kafa karışıklığına neden olarak hafızayı etkileyebilir. Kullandığınız bir ilacın hafızaya olan etkilerinden şüphe ediyorsanız bu durumu doktorunuza danışabilirsiniz.

Depresyon: Unutkanlık, depresyonun bir sonucu veya işareti olabilir. Bunun yanı sıra konsantre olmayı engelleyecek stres ve kaygı gibi durumlar da unutkanlıkla sonuçlanabilir. Tüm bunlara vücuttaki belirli vitamin eksikliklerinin yol açabileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Etkin olmayan tiroidTiroid bozukluğu uyku düzenini olumsuz yönde etkileyerek unutkanlığa yol açabilir. Basit bir kan testi, tiroid fonksiyonlarınızın değerlendirilmesine yardımcı olarak olası yan etkileri kontrol altına alabilir.

Alkol: Fazla alkol tüketimi hafızayı kısa süreliğine de olsa etkilemektedir. Bununla birlikte ‘’çok fazla’ durumu kişilerin bünyesine göre değişiklik gösterir. Bireyler alkol tüketim sınırlarını genel olarak kendileri belirlemelidir.

Unutkanlık Belirtileri Nelerdir?

Unutkanlık belirtileri çeşitli şekillerde kendini gösterebileceği gibi genel olarak şunları içerir:

  •  Özel eşyaları kaybetmek
  •  Kapının üzerinde anahtar unutma
  •  Günlük hayatta karşılaşılan bireylerin isimlerini hatırlamada güçlük çekme
  •  Sohbet esnasında kurulan cümlenin devamını unutma
  • Özel günlerin unutulması
  •  Ocakta veya fişte bir şeyler unutma

Unutkanlık Türleri Nelerdir ?

Unutkanlık türleri zihinsel becerilerin giderek azaldığı ve günlük aktivitelerin yerine getirilememesi olarak gözlemlenen demans ve sıklıkla ileri yaşlarda karşılaşılan Alzheimer olarak karşımıza çıkabilir. Bu süreçte kitap okuma, egzersiz yapma, bol su içme, sağlıklı beslenme, hastalıklardan korunma ve sosya ortamlarda aktif olma bu tür rahatsızlıkların önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Evde Unutkanlık Paketi Nasıl Uygulanır?

Evde unutkanlık paketi profesyonel sağlık ekiplerimiz tarafından evinizde ziyaret edilerek uygulanmaktadır. Bu paket içeriğinde unutkanlığa neden olabilecek parametreler sağlık ekiplerimiz eşliğinde değerlendirilmekte ve olası risk faktörleri kontrol altına alınmaktadır.

Unutkanlık Paketi Fiyatı Nedir?

Nova Clinic unutkanlık paketi hakkında detaylı bilgi almak için 0850 755 90 33 hattından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Unutkanlık Paketi Hangi Bölüm veya Poliklinikte Yapılır?

Unutkanlık paketi sağlık ekiplerimiz tarafından evinizde kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak bireyler unutkanlık hastalığı risk faktörleri açısından değerlendirilmekte ve bu risk faktörleri kontrol altına alınmaktadır.

Unutkanlık Tedavisi Nasıldır?

Unutkanlık tedavisi ilk olarak yapılan tetkiklerin araştırılması ile uygulanır. Bu nedenle unutkanlık sebeplerinin doğru olarak saptanması tedavinin etkinliği açısından oldukça önemlidir. Eğer bu durum kısa sürede kontrol altına alınmaz ise, demans ve Alzheimer tablolarına zemin hazırlayabilir. Unutkanlık belirtileri gösteren bireylerin uzmanlar eşliğinde tetkiklerden geçip tedavi planına uyması önerilir.

İçerdiği Testler

Unutkanlık paketi sayesinde vitamin, hormon ve kan değerlerinin sonuçlarına ulaşılmaktadır. Evden çıkmadan unutkanlığa neden olan etkiler 14 tahlilden meydana gelen bir laboratuvar paketi olarak tanımlanmaktadır:

●    CREATİNİNE

●    VİTAMİN B12

●    CRP HS

●    T3

●    HOMOSİSTEİN

●    ALT

●    HEMOGRAM

●    FOLATE

●    AÇLIK KAN ŞEKERİ

●    ÜRE

●    AST

●    TSH

●    T4

●    VİTAMİN D(25 OH VIT D3)

Bilgi almak için 0850 755 90 33 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Unutkanlık Paketi Bilgi Formu