Mineraller, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi adına önemli bir besin türüdür. Gerekli miktarda mineral alımı sağlanmayan vücutta mineral eksikliği meydana gelebilir. Mineraller tek tür olmamakla birlikte farklılık gösterir ve vücudun sağlıklı kalabilmesi adına her türden yeteri oranda tüketilmesi gerekir. Bununla birlikte her mineralin günlük olarak tüketilmesi önerilen dozları birçok kaynakta belirtilmektedir.

Mineraller, birçok gıdadan doğal yollarla tüketilebilir ve takviye yoluyla vücuda alımı sağlanabilir. Ancak, her besinde olduğu gibi mineralleri doğal besinlerden elde etmek en sağlıklı yoldur. Bu nedenle takviye kullanmadan önce diyetinizi düzenlemeniz önerilir. Vücuttaki vitamin ve mineral eksiklikleri genellikle uzun zaman içerisinde gelişir ve eksikliğin dozu arttıkça bireylerde görülen semptomlar da artış gösterir.

Mineral Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Mineral eksikliği belirtileri vücudun hangi besinden yoksun olduğuna bağlıdır. Ancak genel hatlarıyla şu şekilde gözlemlenir:

 •  Kas krampları
 •  Mide bulantısı
 •  Kusma
 •  Kabızlık
 •  Şişkinlik
 •  Karın ağrısı
 •  İshal
 •  Kalp ritim bozukluğu
 •  Kosantrasyon güçlüğü
 •  Ekstremitelerde karıncalanma ve uyuşma hissi
 •  Zayıflık
 •  Çocuklarda gelişimin gecikmesi

Mineral Eksikliği Nedenleri Nelerdir ?

Mineral eksikliği nedenleri sıklıkla gıdalardan ve takviyelerden yeteri miktarda mineral elde edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu eksikliğe neden olabilecek farklı diyet türleri olmakla birlikte çoğunlukla sağlıksız gıdaların sürekli olarak tüketilmesi nedenler arasında olabilir. Bir diğer neden olarak ise beslenmedeki kalorinin azaltılmak istenmesi gösterilebilir. Buna bağlı olarak çoğu zaman yeme bozukluğu meydana gelmekte ve bireyler çoğu besin ögelerinden mahrum kalmaktadır. Kaloriyi azaltmaya çalışırken farklı vitamin ve minerallere sahip yiyeceklerin bir arada tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Mineral eksikliği tablosu ile karşılaşabileceğiniz diğer bir durum ise besinlerin sindirimi veya emilimindeki zorluktur. Besin emilimi ve sindiriminde aksaklığa yol açabilecek rahatsızlıklar şunları içerir:

 •  Sindirim sistemi ameliyatı geçirmiş olmak
 •  Karaciğer, bağırsak, pankreas ve safra kesesi rahatsızlıkları
 •  Böbrek rahatsızlıkları
 •  Antibiyotik kullanımı
 •  Diüretik kullanımı
 •  Kronik alkolizm

Mineral Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan tetkikler sonucunda durum mineral eksikliğini işaret ediyorsa tedavide ilk olarak mineral eksikliğinin şiddeti irdelenmektedir. Bunun yanı sıra mineral eksikliğine yol açan etmenler de tedavide bir etkendir. Doktorunuz tedavi için şunları önerebilir:

Diyet değişikliği

Mineral eksikliğinin düşük dereceli olduğu zamanlarda doktorunuz durumu diyet değişikliği ile kontrol altına almanızı isteyebilir. Diyette demir eksikliği nedeniyle değişiklik yapacak olan kişiler daha çok et ve kümes hayvanları tüketimini arttırarak etkin bir tedavi yolu izleyebilir. Ancak, eksikliğin daha şiddetli olduğu durumlarda ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Takviyeler

Mineral eksikliğinin diyet (beslenme) ile kontrol altına alınamayacağı durumlarda takviyeler ile tedavi sağlanabilir. Bu konuda doktorunuz size uygun takviyeler ve ne kadar süre kullanmanız gerektiği hakkında sizi bilgilendirecektir.

Evde Mineral Paketi Nasıl Uygulanır?

Evde mineral paketi, profesyonel sağlık ekipleri tarafından uygulanır ve herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmenize gerek kalmaz. Sağlık ekipleri kolunuzdaki bir damardan (ven) alınan kan numunesi üzerinde çalışır ve sonuçlar hakkında sizi bilgilendirir.

Mineral eksikliği, hamilelik ve menopoz sonrası gibi dönemlerde mineral ihtiyacının artmasına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu nedenle sindirim sistemi rahatsızlıkları ve hamilelik durumu olan bireylerin bir sağlık taramasından geçmesi önerilmektedir.

Mineral Paketi Fiyatı Nedir?

Nova Clinic minera paketi hakkında detaylı bilgi almak için 0850 755 90 33 hattından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Mineral Paketi Hangi Bölüm veya Poliklinikte Yapılır?

Mineral paketi profesyonel sağlık ekiplerimiz tarafından evde hizmet vermektedir. Elde edilen tetkiklerin ardından ilgili bölüme yönlendirme sağlanmaktadır.

İÇERDİĞİ TESTLER

●    Krom

●    Kalsiyum

●    Çinko

●    Potasyum

●    Manganez

●    Demir

●    Magnezyum

●    Bakır

Bilgi almak için 0850 755 90 33 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Mineral Paketi Bilgi Formu