Alerji, vücudun zararlı olarak gördüğü bir gıda veya maddeye karşı verdiği tepkidir. Bu maddeler alerjen olarak bilinir ve; polen, evcil hayvan, toz akarı, kene, böcek, küf, yiyecek ve bazı ilaçlarda bulunur. ‘’Besin alerjileri yetişkinlikte yeni ortaya çıkabildiği gibi, çocuklukta meydana gelen alerjiyi takiben devam edebilir. Birincil gıda alerjisi prevalansı temelde çocuklarda yetişkinlere göre daha yüksektir ve yetişkinlikte sahip olunan alerjinin etkisi artıyor gibi görünmektedir. ‘’

Alerjik Reaksiyon Nedir?

Bir alerjik reaksiyon , vücudunuzun veya bağışıklık sisteminizin alerjene karşı tepki verme şeklidir. Bu tepkiler her bireyde farklı şekillerde görülebileceği gibi, alerjik reaksiyon sonucunda ağır tablolar meydana gelebilir.

Vücudunuz bir alerjene maruz kaldığında bağışıklık sisteminiz IgE antikorları üreterek bu duruma tepki verir. IgE antikorları vücudunuzda bulunan alerjenleri bularak onları sisteminizden çıkarmayı hedefler. Bu durum sonucunda histamin adı verilen kimyasal madde salınarak alerji semptomlarına yol açar.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılır:

Hafif reaksiyonlar: kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, kırmızı veya sulu göz, burun akıntısı, saman nezlesi gibi vücudun belirli bölgesini hafif derecede etkiler.

Orta derece reaksiyonlar: Hafif reaksiyonlara nazaran kaşıntı, kızarıklık gibi belirtilerin vücudun birçok alanına yayılması durumudur. Bunların yanı sıra orta derece reaksiyona sahip bireylerde nefes almada güçlük ve ödem görülebilir.

Şiddetli reaksiyonlar: Ağır alerjik reaksiyon olarak da bilinen anafilaksi , vücudun alerjenlere ani olarak tepki verdiği ve yaşamı tehdit eden bir tablodur. Anafilaksi yüz ve gözlerde şiddetli kaşıntı ile başlayarak dakikalar içerisinde boğaz şişliği ve beraberinde nefes alma, yutma gibi becerilerde güçlük ile seyredebilir. İleri aşamalarda kusma, kramp, ishal, karın ağrısı ve baş dönmesi yaşanabilir.

Alerji Testi ve Tanısı

Sağlık personelleri, bağışıklık sisteminizin bazı maddelere karşı aşırı tepki gösterip göstermediğini belirlemek için sizi bazı alerji testlerine tabi tutar. Alerjik reaksiyon testi sonucunda alerji belirtileri gözlemlenir veya testiniz pozitif seyreder ise, alerjiniz var demektir.

Genetik olarak alerjiye yatkın kişilerde çevresel faktörlere de bağlı olarak ileriki zamanlarda alerjik rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimali vardır. Alerji testi ile elde edilecek olan tanı, o alerjenlere karşı önlem almanızı ve alerjik rahatsızlıkların gelişmesini önleyebilir.

Günümüzde alerji tanısı için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bazıları Alex moleküler alerji testi , alerjene özgü (spesifik) IgE testi ve deri testleridir.

Alerjene Özgü IgE Testi Nedir ?

Antikorlar, bağışıklık sistemi tarafından alerjen, bakteri ve virüs gibi antijenlere saldıran proteinlerdir. İmmünoglobulin E (IgE) testi, antikorların beş alt sınıfından biri olan IgE’nin kandaki seviyesini ölçer ve bu antikorlar deride, akciğerde ve mukoza zarlarında bulunur.

Kan örneği üzerinde gerçekleştirilen alerji testlerinde vücutta bulunan alerjene spesifik (özgü) IgE antikorları ve alerjene özgü olmayan IgE (total IgE) düzeyi saptanır.

Vücuttaki IgE miktarının sınırın üzerinde olması durumunda, kişilerde alerjik reaksiyon riski artış göstermektedir. Bununla birlikte IgE miktarının düşük seviyelerde olması kişilerde kesinlikle alerji olmadığına işaret etmez ve test sonucu bireylerin hangi maddeye alerji geliştirdiği hakkında bilgi sağlamaz. Vücutta alerji dışı bazı hastalıkların test sonucunun yüksek çıkmasına sebebiyet verebileceğini unutmamak önemlidir.

Alerji Paketi İçeriği

 • Fm 2 deniz ürünleri karışımı
 • Fm 1 pediyatrik gıda allerjen
 • Hx1 ev tozları karışımı
 • Ax 0 İnhalan (solunum) karışımı
 • Gm 1 çayır polenleri karışımı
 • IgE
 • Periferik yayma
 • Fm 7 sebze karışımı
 • Hemogram
 • Fm 15 meyve karışımı
 • Fm 3 tahıl karışımı

Evde Alerji Paketi Nasıl Uygulanır?

Evde bağışıklık paketi, profesyonel sağlık ekiplerimiz tarafından evinizde uygulanır. Sağlık ekipleri alerji tanısı için gerekli tetkikleri uygulayarak sizi süreç hakkında bilgilendirir.

Alerji Paketi Fiyatı Nedir?

Nova Clinic alerji paketi hakkında detaylı bilgi almak için 0850 755 90 33 hattından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Alerji Paketi Hangi Bölüm veya Poliklinikte Yapılır?

Alerji paketi profesyonel sağlık ekiplerimiz tarafından evde hizmet vermektedir.

Bilgi almak için 0850 755 90 33 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Alerji Paketi Bilgi Formu