Covid 19

Dünyaca bilinen ve bulaşıcı bir virüs olan COVİD-19, 2020 yılında ortaya çıkmıştır. Virüsün açılımı “Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirs-2” olarak  kayda geçilmiş ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir sağlık acil durumu ilan edilmiştir.   

Hafif, orta veya ağır hastalık belirtilerine yol açan SAR-CoV-2 virüsü, enjekteli bireylerden öksürük ya da temas yoluyla bulaşır.  60 yaş üstü bireylerin, kronik rahatsızlığı ve kalp hastalığı olan insanların COVİD-19 virüsünden en çok etkilenen kişiler olduğunu nitelenmektedir.  COVİD-19  virüsünün tespitinde güncel olarak kullanılan ve doğruluğu kanıtlanan testler bulunmaktadır. Bu testlerden en yaygın olanı PCR testidir.

PCR Testi Fiyatı Nedir?

PCR testi fiyatı pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. PCR testi ücreti hakkında bilgi almak için 085 755 9033 iletişim hattını arayarak, Nova Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

PCR Testi Nerede Yapılır?

PCR testi Sağlık Bakanlığının onayladığı ve referans verdiği uygun şartlara sahip laboratuvarlarda yapılır. PCR testinizi, Sağlık Bakanlığı onaylı laboratuvarlara sahip Nova Clinic’de yaptırabilirsiniz.

Nova Clinic PCR Testi Eve Hizmet

Evde PCR testi hizmeti ile evinizden ayrılmadan test yaptırmanız mümkündür. Test yaptırmaya gitmekte zorlanan yaşlılar ve hastalar için oldukça yararlı olan bu hizmet, profesyonel sağlık ekipleriyle birlikte Nova Clinic aracılığıyla yapılmaktadır.

PCR Testi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

PCR testi geçerlilik süresini belirleyen en önemli faktör COVİD-19 virüsünün kuluçka süresidir. Bu nedenle belli başlı kurum ve kuruluşlar PCR testin azami 48 saat önce yapılmış ve negatif çıkmış olma kuralını uygular. 

PCR Testi Kaç Saatte Çıkar?

Test yaptırmak “PCR testi sonuçları ne zaman çıkar?” sorusunu beraberinde getirir. Bireylerden alınan örnekler aynı laboratuvarda analiz edilebilirse Covid 19 test sonucu dakikalar içerisinde çıkabilir. Ancak yoğunluk olan günlerde bu süre daha da uzayabilir. PCR testleri ve sonuçları uzman kişiler tarafından uygun şartlarda yapıldığında güvenilir ve doğru sonuçlar verir. PCR testinin sonuçları ortalama olarak 3 saatte çıkmaktadır. 

PCR Testi Pozitif Çıkarsa Ne Yapılmalı?

Alınan sürüntü örneklerinde COVİD-19 (SARS-CoV-2) virüs materyali tespit edilirse sonuç pozitif çıkar. Bu durum kişinin Corona virüs enfekteli ya da taşıyıcı olduğunu ifade eder. Bu durum ” COVİD-19 PCR testi pozitif çıkarsa ne yapılmalı?” sorusunu beraberinde getirir. Testi pozitif çıkan kişilere gerekli bilgilendirmeler yapılır ve uygun tedavi planı oluşturulur. Tedavi sürecinde kişiler karantinaya alınır ve izolasyonu sağlanır. İzolasyon süreci kişilerin tekrar PCR testi olması ve negatif çıkması durumunda son bulunur. PCR testi negatif çıkan kişilerin karantinası ve tedavi süreci tamamlanmış olur. 

PCR Testini Kimler Yaptırmalıdır?

PCR testi Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde yayınlanan belirli şartlarda yaptırılmalıdır. Genelgenin yanı sıra COVİD-19 belirtileri gösteren veya risk taşıyan kişiler tarafından da yapılması gerekir. COVİD-19 virüsünün sık görülen başlıca belirtileri şunlardır.

●    Ateş
●    Öksürük
●    Yorgunluk
●    Tat ve koku kaybı
●    Boğaz ağrısı
●    Baş ağrısı
●    Ağrı ve sızı 
●    İshal
●    Ciltte kızarıklık
●    Solunum güçlüğü 
●    Göğüs ağrısı 
●    Konuşma, hareket ve bilinç kaybı 

COVİD-19 Tespitinde PCR Testi Yeterli Midir?

PCR testi, COVİD-19 teşhisinde uygulanan güvenilir ve hassas ölçüm yeteneğine sahip testlerden biridir. Sonuçların güvenilir olması için geniz bölgesi denilen nazofarenks bölgesinden örnek alınır. Bireylerden alınan nükleotitler, laboratuvar koşullarında ve tüpte çoğaltılarak incelenir. Bu aşamada COVİD-19 virüs RNA’sı tespiti teknolojik yöntemlerle yapılır.

PCR Testi Nedir?

Moleküler kopyalama yöntemi olarak bilinen PCR kavramının açılımı Polimeraz Zincir Reaksiyonu’dur. Gen çalışmalarında, laboratuvar tekniklerinde ve klinik çalışmalarda uygulanan PCR testi özellikle bakteriyel enfeksiyonların tespitinde kullanılmaktadır. COVİD-19 enfeksiyonun tespitinde de uygulanan PCR testi, dünyada yaygın olarak uygulanır. Uygulamasını kolay olan bu test, virüsü kısa sürede fark eder ve güvenilir sonuçlar verir. 

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi, kişilerin burun deliğine yerleştirilen ucu pamuklu bir çubuk yardımıyla yapılır. Pamuklu yapı, gırtlakta yer alan nazofarenks adlı bölgeye kadar ulaşır. Buradan alınan sürüntü 56 C°’de ısıtılmış asidik bir solüsyona yerleştirilir. Bu durum SARS-CoV-2 virüs zarfının parçalanmasına ve viral RNA’nın açığa çıkmasına yol açar. Sürüntüden açığa çıkan RNA parçaları, uygun ortamlarda milyonlarca kez çoğaltılır. Bu sayede virüs çok daha net bir şekilde algılanabilir. 

Bilgi almak için 0850 755 90 33 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Covid Testi Bilgi Formu