Sporcuların beslenmelerini düzenli olarak kontrol altında tutabilmeleri, performanslarında önemli etkiler yaratabilir. Tıpkı kardiyovasküler egzersizler yoluyla kasların çalıştırıldığı antrenmanlar gibi beslenme yoluyla vücudun doğru bir şekilde çalıştırılması sağlanmaktadır. Vücut yeteri kadar beslenemediğinde performansta düşüş ve beraberinde bazı olumsuz sonuçlar meydana getirebilir.  ‘’Bu olumsuz sonuçlardan biri yorucu ve uzun süreli efor ve ağır antrenman sonucu meydana gelen depresif bağışıklık fonksiyonudur. Bununla birlikte yanlış beslenme, ağır eforun immün yetmezlik üzerindeki olumsuz etkisini arttırabilir. Protein ve spesifik mikro besinlerin diyetsel eksiklikleri uzun zamandır bağışıklık fonksiyon bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir.’’ 

Sporcu Beslenmesi

Günlük önerilen kalori alımı kadınlar için günde 2000 kalori ve erkekler için 2.500 kadardır. Ancak ortalama 1.500 kalorinin gerekli olan enerjiyi sağlayacağı düşünülmektedir. Spor yapılırken çok daha fazla sıvı kaybı yaşanır ve özellikle yüksek tempo içeren antrenmanlarda vücuttan ter yoluyla su çıkışı daha da artar. Bunu gidermek için gün içerisindeki sıvı tüketimini arttırmak etkili bir yol olacaktır.

Sporcu beslenmelerinde önemli hususlardan biri kas kütlesinin korunması için protein tüketimini yeterli düzeyde tutmaktır. Protein sporcular için önemli bir besin kaynağıdır ve aynı zamanda kas kütlesinin onarılmasında rol oynar. Günlük protein tüketimi Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisiyle sağlıklı bireylerde kilo başına 0,8–1 gram olarak hesaplanıyor. Günlük karbonhidrat tüketimi ise günlük diyette en az 100 ve 125 gram olmalıdır. Nitekim günlük enerjinin büyük bir kısmı karbonhidratlardan sağlanmaktadır.

Karbonhidratlar egzersiz sırasında vücuttaki kan şekerini koruyarak enerji sağlamaktadır. Karbonhidratın vücuttaki görevini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi adına önerilen günlük dozda alınması önemlidir. Önemli sporcu besinleri arasında olan proteinin de karbonhidrat gibi besinlerden doğal yollardan alınması tercih edilmelidir. Sporcu beslenmesi konusunda bahsedilen besinlerin günlük tüketimlerinin yanı sıra vücuttaki demir ve vitamin depoları da önemlidir. Bu nedenle sporcular rutin bir şekilde tetkiklerden geçerek genel sağlık durumları hakkında bilgilendirilmelidir.

Evde Gelişmiş Sporcu Paketi Nasıl Uygulanır?

Evde gelişmiş sporcu paketi profesyonel sağlık ekiplerimiz tarafından evinizde ziyaret edilerek uygulanmaktadır. Bu sayede herhangi bir sağlık kuruluşuna direkt olarak başvurmadan, evinizde uygulanacak tetkikler ile aktif yaşamınızda vücudunuzun ihtiyaç duyabileceği besinler ve tedaviler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelişmiş Sporcu Paketi Fiyatı Nedir?

Nova Clinic gelişmiş sporcu paketi hakkında detaylı bilgi almak için 0850 755 90 33 hattından bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere sağlayacağımız gelişmiş sporcu paketi ile genel sağlık değerlendirmenize ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş Sporcu Paketi Hangi Bölüm veya Poliklinikte Yapılır?

Gelişmiş sporcu paketi sağlık ekiplerimiz tarafından evinizde kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak bireyler olası risk faktörleri açısından değerlendirilmekte ve bu risk faktörleri kontrol altına alınmaktadır. Sporcular için kan testi ve gerekli diğer tetkikler genel sağlık kontrolü için önemi parametrelerdir.

İÇERDİĞİ TESTLER

●    Globülin

●    SHBG

●    Demir

●    Ürik Asit

●    hbA1c

●    LDL

●    ALP

●    Albumin

●    DHEA Sulphate

●    Creatine kinase

●    Creatinine

●    Prolactin

●    Üre

●    T.Protein

●    F.Testosterone- Calc.

●    TSH

●    Cortisol

●    TIBC

●    Vitamin D (25 OH VIT D3)

●    Folate

●    Vitamin B12

●    CRP HS

●    Oestradiol

●    Ferritin

●    GGT

●    ALT

●    F.T3

●    Total Cortisol

●    FSH

●    Bilirubin

●    Total Testesteron

●    HDL

●    F.T4

●    LH

●    Triglycerides

●    T.Cholesterol

●    Hemogram

Bilgi almak için 0850 755 90 33 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya sizinle iletişime geçmemiz için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Gelişmiş Sporcu Paketi Bilgi Formu