Alerji Testi

Alerjik hastalıklar insan vücudunun bağışıklık sisteminde herhangi bir maddeye göstermiş olduğu hassasiyet reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda hangi maddelere hassasiyet oluştuğunu anlamak maksadıyla alerji test yapılmaktadır.
Alerjik hastalıklar kişiden kişiye değişen ve kişinin bağışıklık sisteminin bir maddeye verdiği tepki olarak da tanımlanmaktadır. Bu sebeple her kişinin bağışık sistemi ve bağışıklık sistemine verdiği reaksiyon da bu doğrultuda farklılık göstermektedir. Alerjik reaksiyonlara karşı bağışıklık sistemi, vücudu korumak için çeşitli tepkiler verir. En çok gözüken ve basitçe tanımlanabilecek alerjik reaksiyon oluşturabilecekler;

●    Böcekler,
●    Polenler,
●    Evcil hayvanlar,
●    Toz akarlar
●    Küfler
●    Bazı ilaçlar olarak bahsetmek mümkündür.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Kişinin alerjen maddeye olan alerjik durumunu ölçümlemek için alerji testleri; cilt veya kan testi olarak yapılmaktadır. Alerji ve Klinik İmmünoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Evde Alerji Testi Nasıl Uygulanır?

Nova Clinic bünyesinde hizmet verilen Alerji Testi Paketi ile profesyonel sağlık personeli tarafından evde, ofiste özetle hastanın olduğu hemen hemen her yerde Alerji Testi yapılmaktadır. Alerji testi Nova Clinic bünyesinde evde sağlık hizmeti içerisinde verilmektedir.

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjen olarak yani alerjiye sebebiyet veren maddelerin, burun mukozasına temas etmesi sonucunda; gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı, göz kaşıntısı gibi reaksiyonlara sebebiyet veren bir alerjik durumdur. Burun mukozasından kişinin alerjen madde olarak tanımlanan maddeye maruz kalması ile oluşan bu şikayet alerjik rinit veya alerjik nezle olarak tanımlanmaktadır.

Alerjik Rinit Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Alerjik rinit rahatsızlığı olan kişilerin gündelik hayat içerisinde kronik yorgunluk, uykusuzluk veya uyku problemleri, konsantrasyon bozuklukları, dikkat eksikliği gibi birçok problemle karşılaşabilmektedirler. Alerjik rinit olarak tanımlanan veya alerjen maddeye maruz kalınması durumunda ortaya çıkan bu alerji türü ile beraber görülebilecek rahatsızlıklar;

●    Astım
●    Sinüzit
●    Burun tıkanıklığından ötürü çocuklarda diş ve ağız yapısında gelişme problemleri
●    Konjoktivit
●    Besin Alerjileri
●    Orta Kulak Hastalıkları

Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Gıdaya karşı gerçekleşen alerjilerin fark edilir kılan belirtiler;
●    Miğde Bulantısı ve Kusma
●    Damakta Kaşıntı
●    Kaşıntı ve Yanma
●    Deride Kaşınma
●    Burunda Tıkanıklık
●    Şişlik
●    Kurdeşen
●    Göğüs Kafesinde Ağrı
●    Baş Dönmesi ve Bayılma
●    Çarpıntı
●    Tansiyon Düşüklüğü
●    Kramplar
●    Çocuklarda Yemek Yemeyi Reddetme
●    Nefes Almada Zorlanma

Bebekler De Alerji Olur Mu?

Bebeklerin, bağışıklık sisteminin gelişmekte olduğu bir sistem olduğundan ötürü  yaşamının ilk yıllarında alerjiye daha açıktır ve çok daha hassastır. Genetik faktörlerde bebeklerde görülen alerjik faktörlerin meydana gelmesinde önem arz etmektedir.

Bebeklerde sıklıkla görülen alerji türleri;
●    Besin Alerjisi
●    Egzama
●    Astım
●    Alerjik Rinit gibi rahatsızlıklar bebeklik döneminin ilk başlarında en sık görülen alerji türlerindendir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi Nova Clinic tarafından evde, ofiste hastanın olduğu hemen hemen her yerde profesyonel sağlık ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Alerjen maddenin tespiti ve alerjik durum göz önüne alınarak alerji testi cilt ve kan testi olarak yapılmaktadır.
Alerji testi Klinik ve Alerji bölümünde İmmünoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Alerji Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Alerji testi için Alerji ve Klinik Bölümü İmmünoloji uzmanına gidilmelidir. Fakat bu hizmeti Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Nova Clinic Evde Sağlık Hizmeti tarafından verilen Alerji Testi Paketi  0850 755 90 33 telefon numarasından randevu oluşturabilir ve Alerji Paketinden  Evde Sağlık hizmeti çerçevesinde yararlanabilirsiniz.

Alerjik Burun Akıntısı

Alerjik rinit içerisinde izlenen bir reaksiyon olarak burun akıntısı, kişinin burun mukozasından aldığı alerjen maddeye karşı gösterdiği bir alerjik durumdur. Bu konuda alerjiye sebebiyet veren alerjen maddenin ne olduğu ile ilgili soruların cevabı Alerji Testi ile alınmaktadır.

Alerjik Geniz Akıntısı

Burun iç kısmının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan ve gösterdiği en belirgin gösterge olarak geniz akıntısının gözlendiği rinit rahatsızlığı, daha çok alerjen bir rahatsızlık olarak gözlemlenmektedir.

Alerji Test Paketinin İçeriği

Nova Clinic alerji paketinin içeriği 107 alerjik maddenin tek bir laboratuvar ortamında çalışıldığı ve alerjen maddenin tespit edilmesi için evde, ofiste özetle sizin olduğumuz hemen hemen her yerde uygulanan alerji test pakettir.
Alerji test paketi sayesinde, gündelik hayatınızı etkileyen alerjen maddenin tespiti yapılabilir ve bu maddelere karşı çok daha dikkat edici bir hayat stili oluşturmanız için gereklidir.

Alerji Testi İçeriği
●    Fm 15 Meyve Karışımı
●    Fm 3 Tahıl Karışımı
●    Hemogram
●    Gm 1 Çayır Polenleri Karışımı
●    Fm 7 Sebze Karışımı
●    Ax 0 İnhalan (solunum) Karışımı
●    Fm 2 Deniz Ürünleri Karışımı
Fm 1 Pediyatrik Gıda Allerjen
●    Hx1 Ev Tozları Karışımı
●    IgE Periferik Yayma

Alerji Testi Fiyatları

Alerji testi fiyatlarını, 0850 755 90 33 telefon numarasından öğrenebilirsiniz.